back to top
Wednesday, Decembar 11, 2024

Kompanije će izgubiti milijarde evra ako se ne pripreme za rizike novog doba

Ambalaža

U Beogradu je 23. juna održana najavljena konferencija “Rizici novog doba – uticaj na poslovanje i imovinu

Razvoj novih tehnologija, klimatske promene i sa tim u vezi menadžerska odgovornost su tri grupe rizika kojima su izloženi privrednici i građani, rekao je Željko Jović, viceguverner Narodne banke Srbije na otvaranju konferencije „Rizici novog doba – uticaj na poslovanje i imovinu“ koja je održana 23. juna u Beogradu u organizaciji portala www.sveonovcu.rs  i www.sveoosiguranju.rs.

On je dodao i da Narodna banka Srbije veliki akcenat stavlja na zaštitu korisnika finansijskih usluga koji su, takođe, izloženi pomenutim rizicima, posebno u poslovanju sa bankama i drugim finansijskim institucijama.

Na konferenciji se govorilo i o pandemiji koja bi, prema scenariju najveće reosiguravajuće kompanije na svetu Swiss Re, mogle da se dešavaju na svakih 25 do 30 godina, što bi uticalo i na povećanje ostalih rizika: sajber rizika, prekida lanca snabdevanja, menadžerske odgovornosti. Stručnjaci Swiss Re su istakli da će recesija biti duboka i oštra, a oporavak, koji će početi u drugoj polovini godine, veoma dug.

Tokom pandemije su eskalirali sajber napadi kao jedan od ključnih rizika novog doba: hakeri su pokušali da ukradu istraživanja o korona virusu u Velikoj Britaniji, Svetska zdravstvena organizacija je objavila da se broj hakerskih napada na njihove sisteme povećao pet puta tokom pandemije, a građani su dobijali brojne lažne poruke u kojima su im bili traženi lični podaci, rečeno je na konferenciji.

Cybersecurity Ventures, vodeći svetski istraživač u oblasti sajber ekonomije, predviđa da će do 2021. godine sajber napadi koštati svetsku ekonomiji 6.000 milijardi dolara i tako će sajber kriminal postati mnogo unosniji od trgovine drogom. Samo u prošloj godini kompjuterski napadi su naneli štetu od 3,5 milijardi dolara, a polovina je izvedena preko elektronske pošte.

Milan Vojvodić, šef Odseka za informacionu bezbednost i elektronsko poslovanje Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija predstavio je zakonodavni okvir za informacionu bezbednost, dok su o mogućnostima predviđanja i zaštite od sajber rizika, kao i mogućnostima nadoknade štete govorili Jovan Milosavljević, rukovodilac Službe za informacionu bezbednost u okviru RATEL-a (Nacionalni CERT), Sanja Jovanović, direktorka sektora za korporativna osiguranja kompanije Wiener Stadtische osiguranje, međunarodno priznati stručnjak za sajber bezbednost i pronalazač Dragan Pleskonjić, i etički haker Mikica Ivošević. Najnovije trendove u zaštiti od sajber rizika u svetu predstavio je Majo Mićović, vlasnik kompanija Sky Express, a benefite i nizak nivo rizika poslovanja u cloud-u objasnili su menadžeri kompanije Coming Computer Engineering.  

Željko Jović, viceguverner Narodne banke Srbije

Druga važna tema o kojoj se govorilo i tokom pandemije jesu klimatske promene čije štete Economist Intelligence Unit procenjuje na 7.900 milijardi dolara do 2050. godine.

Na konferenciji je rečeno da su, uprkos pozitivnim efektima karantina po zagađenje planete, te promene kratkoročne i da neće bitnije promeniti situaciju ukoliko se i same kompanije ne posvete rešavanju ovog problema.

Na temu klimatskih promena, šteta i mogućnostima zaštite kroz osiguranje govorili su Sandra Nedeljković iz Vladine Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, Đorđo Markeđani, predsednih IO DDOR Novi Sad osiguranja, i klimatolog Vladimir Đurđević iz Instituta za meteorologiju Fizičkog fakulteta u Beogradu.

Usled sve većih i brojnijih rizika, rukovođenje kompanijama postaje izazovnije te sa na panelu „Kako sačuvati menadžersku časi i džep“ govorilo o tome kojim su sve rizicima izloženi menadžeri, za šta mogu da budu predmet tužbe akcionara, i koliko je važno da poseduju polisu osiguranja od menadžerske odgovornosti kako bi zaštitili kapital vlasnika i zainteresovanih lica. Koliko je domaća regulativa u oblasti odgovornosti menadžera usklađena sa evropskom, govorila je advokat Ljubica Tomić, stručnjak za međunarodno pravo.

Foto: www.sveoosiguranju.rs

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnoviji članci