Alat je posebno dizajniran kako bi pomogao domaćim privrednicima koji izvoze i koji su već upoznati sa zahtevima međunarodnih kupaca koji se odnose na održivo poslovanje.
“Privredna komora Srbije je prva i jedina organizacija za podršku poslovanja u Srbiji koja je razvila i isporučila privrednicima Alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje” – otkriva za Ambipak Dušanka Kalezić, savetnica predsednika PKS, koju smo zamolili da preciznije objasni okolnosti i sam Alat koji pomaže privredi da se lakše orijentiše na putu održivosti. U nastavku prenosimo tekst u celosti.
Prepoznajući rastuće zahteve međunarodne regulative u pogledu održivosti, usmerene pre svega na velike privredne sisteme, poput Direktive EU o izveštavanju o korporativnoj održivosti (CSRD) kao i obavezne Evropske standare izveštavanja o održivosti (ESRS), Privredna komora Srbije je posebnu pažnju posvetila analizi metodoloških okvira za izveštavanje o održivosti. CSRD je direktiva EU kojom se propisuje zakonodavni okvir i detaljan set pravila o nefinansijskom izveštavanju. Ovim izveštajima se obuhvataju sve tri komponente ESG-a – životna sredina (Environment), društvena odgovornost (Social) i odgovorno upravljanje (Governance). Na taj način, kompanije su dužne da prikažu na godišnjem nivou kako njihovo poslovanje utiče na svaku od ove tri komponente (posredstvom desetine indikatora i metrika) na koji način postupaju da bi se njihov negativan uticaj smanjio i kako njihovo poslovanje unapređuje svaku od ovih komponenti. Finansijski izveštaj uz izveštaj o nefinansijksom poslovanju (o održivosti) čine poslovni (korporativni) izveštaj.

Shodno odredbama CSRD, izveštavanje se vrši u skladu sa Evropskim standardima izveštavanja o održivosti (European Sustainability Reporting Standards), definisanih od strane Evropske savetodavne grupe za finansijsko izveštavnaje (EFRAG), koji predstavljaju prvi zvanični set standarda izveštavanja na svetu i zamenjuju do sada postojeće standarde koji su bili izrađeni od strane privatnih kompanija i korišćeni dobrovoljno od strane privrede.
Direktiva EU o izveštavanju o korporativnoj odgovornosti je obaveza za kompanija koje posluju na tržištu EU i utiče i na naše kompanije koje izvoze U EU
Izveštaji obuhvataju širok spektar tema održivosti obuhvaćen ESRS standardima (12 kategorija), među kojima se nalaze pitanja zagađenja vode, vazduha, zemljišta, cirkularne ekonomije, zaštite ljudskih i radnih prava i korporativnog upravljanja. Sve navedene oblasti treba primeniti na ekonomske aktivnosti kompanije koje su određene kao materijalne za izveštavanje kroz primenu standarda dvostruke materijalnosti.
Po uzoru na dosadašnje međunarodne konvencije, inicijative, metodološke okvire i standarde koje se odnose na koncept održivosti, Privredna komora Srbije je uz podršku Švajcarskog projekta SIPPO, za potrebe sektora malih i srednjih privrednih društava (MSP) u Srbiji razvila automatizovan instrument za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje. U Srbiji ih posluje oko 130 hiljada koji što čine preko 99% privrede Srbije. Iako u ovom trenutku Direktiva EU o izveštavanju o korporativnoj odgovornosti nije deo nacionalnog zakonodavstva ona je obaveza za kompanija koje posluju na tržištu EU i na posredan način utiče i na naše kompanije koje izvoze na tržište EU.
Alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje
Kako bismo pripremili na vreme naš sektor MSP za potrebe transformacije poslovanja u skladu sa principima održivosti, i kako bi se upoznali sa postupkom izveštavanja o održivosti, a znamo koliko je potrebno pažnje da se naše kompanije prilagode zahtevima međunardnih propisa, standarda, metodoloških okvira, Privredna komora Srbije je kreirala Alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje kako bi olakšala privrednicima proces pripreme. Alat je posebno dizajniran pre svega za domaće privrednike koji izvoze i koji su već upoznati sa zahtevima međunarodnih kupaca u oblasti održivosti.
Alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje je razvijen sa ciljem da odgovori na specifične potrebe domaće srpske privrede. Ovaj digitalni Alat omogućava detaljnu procenu trenutnog stanja kompanije u vezi sa ključnim pitanjima održivosti, sagledanim kroz tri ključne oblasti: životnu sredinu, društvene aspekte i poslovno odgovorno upravljanje (E/S/G). Alat je razvijen po ugledu na:
- Ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih nacija (UN SDG)
- VSME Dobrovoljni standard za izveštavanje o održivosti namenjen sektoru malih i srednjih privrendih društava (VSME) objavljen od strane EFRAG (Evropske savetodavne grupe za finansijsko izveštavanje)
- Sustainability Advantage fondacije
- Green Performance Toolkit alata koji je razvijen od strane ITC (Međunarodnog trgovinskog centra).
Alat je prošao je kroz nekoliko iteracija prilagođavanja i modifikacija od strane SIPPO projektnih eksperata za potrebe srpske privrede.
Zašto je digitalni Alat važan za konkurentnost i izvoz domaćih kompanija?
Nekoliko je načina kako naši preivrednici mogu da iskoriste Alat za unapređenje svoje konkurentnosti na međunarodnim tržištima i u lancima vrednosti:
- Usmeravanje ka evropskim i globalnim standardima – Pomaže kompanijama da usklade svoje poslovanje sa međunarodnim održivim praksama i regulativama.
- Povećanje konkurentnosti na globalnim tržištima – Kompanije sa snažnim održivim praksama postaju konkurentnije na tržištima gde su kupci i partneri sve više usmereni na ekološke i društvene aspekte poslovanja.
- Bolja efikasnost i smanjenje troškova – Implementacija održivih rešenja može dovesti do smanjenja troškova, optimizacije resursa i boljih poslovnih performansi.
- Pristup novim tržištima, lancima vrednosti ili investicijama – Održivo poslovanje otvara vrata novim tržištima i povećava šanse za pristup međunarodnim lancima vrednosti, kupcima, investitorima ili bankarskim i finansijskim institucijama.
Kako funkcioniše digitalni Alat?
Alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje je automatizovan instrument koji na jednostavan način prikazuje učinak kompanije u oblasti održivosti poslovanja. Alat obuhvata 14 tematskih poglavlja/celina koji se sastoje od desetine i desetine indikatora (po uzoru na indikatore Ciljeva održivog razvoja).
Alat funkcioniše kroz tri ključna pristupa:
- Procena napretka prema naučno zasnovanim ciljevima održivosti/ESG – Alat meri učinak kompanije u tri ključne dimenzije održivosti: životnu sredinu (E), društvene aspekte (S) i upravljačke faktore (G).
- Procena usklađenosti sa 17 Ciljeva održivog razvoja UN (SDGs) – Alat prati kako vaša kompanija doprinosi globalnim ciljevima održivog razvoja, kao što su borba protiv siromaštva, borba protiv klimatskih promena, rodna ravnopravnost, ekonomski rast, dostojanstven posao, industrija, inovacije, infrastruktura, odgovorna proizvodnja i potrošnja…
- Procena uticaja na tri nefinansijska kapitala – Alat prikazuje kako vaša kompanija utiče na tri ključna nefinansijska kapitala: prirodni, ljudski i društveni kapital.
Održivo poslovanje postaje ključni faktor za ostvarivanje konkurentne prednosti na globalnim tržištima i lakše uključivanje u međunarodne lance snabdevanja. Izveštavanje o održivosti nije samo po sebi cilj, izveštavanje radi izveštaja već kao alat kojim se prati proces tranzicije sa linearnog modela poslovanja na cirkularni model uz uvažavanje principa održivosti. Alat je polazna osnova za kreiranje strategije održivosti sa jasnim smernicama i ciljevima i zbog toga je Privredna komora Srbije pored Alata razvila i sledeći set preporuka:
- Preporuke za unapređenje performansi za održivo poslovanje;
- Preporuke za izveštavanje o održivosti;
- Okvir za izradu strategije održivog poslovanja;
kao seta komplementarnog i kompatibilnog materijala za pripremu privrednika na transformativnom putu ka održivom poslovanju.
- Preporuke za unapređenje performansi održivog poslovanja su sastavni deo Alata
za procenu spremnosti kompanije na putu ka održivom poslovanju“. Link za preuzimanje Alata je: https://upitnik.pks.rs/index.php/584615?newtest=Y&lang=sr-Latn
Materijal je zamišljen kao dodatni izvor informacija za sve one privrednike koji žele da saznaju više o tome kako inkorporirati određene preporuke, standarde, smernice, primere dobre prakse u svakodnevno poslovanje a time doprineti ispunjenju pojedinih faktora održivosti koji su definisani Ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija (UN SDG/Agenda 2030). Kroz dimenzije životne sredine, društvenih aspekata i upravljanja (E/S/G), obrađeno je devet poglavlja (od ukupno 14 tematskih celina) koja su sastavni deo alata:
- Energija
- Voda
- Otpad
- EMS (Environmental Management System/Upravljanje sistemom životne sredine)
- Hemikalije i zemljište
- Interferencija/zadiranje
- Održive nabavke
- Zdravlje i bezbednost na radu
- Različitost, jednakost, uključenost (DEI: Diversity, Equity and Inclusion).
Svaka tematska celina (poglavlje) Alata, u ovom materijalu započinje objašnjenjem korelacije sa odgovarajućim ciljem/ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija (17 UN SDG/Agenda 2030), zatim jednog od korespondirajućih standarda (npr. ISO), a potom sledi lista preporučenih referenci sa praktičnim savetima.
Inicijalna literatura je na engleskom jeziku. Kako bi olakšali privrednicima, za svaki primer standarda/vodiča/smernice/upitnika, dat je sažetak, odnosno kraći opis sadržaja tog materijala na srpskom jeziku. Preporuke su namenjene prvenstveno sektoru malih i srednjih privrednih društava, koji su izvozno orijentisani ili već izvoze, ali ih mogu koristiti i velika društva, nezavisno od toga da li su u privatnom ili javnom sektoru i nezavisno od delatnosti i industrije koju obavljaju.
- Preporuke za pripremu izveštaja o održivom poslovanju predstavljaju kompilaciju
smernica o tome kako bi kompanije trebalo da sprovode postupak izveštavanja u skladu sa Bazičnim modulom dobrovoljnog standarda VSME a po uzoru na “ESRS” (Evropski standardi izveštavanja o održivosti) za mala i srednja preduzeća (MSP/VSME). Objavio ih je EFRAG (Evropska savetodavna grupa za finansijsko izveštavanje) u decembru 2024. godine kao najnoviju verziju. Putem izveštavanja po uzoru na datu metodologiju, kompanije mogu da omoguće transparentnost i istaknu svoju posvećenost odgovornom i održivom poslovanju.
Cilj ovog dobrovoljnog standarda (VSME) je da podrži mikro, mala i srednja privredna društva u:
- pružanju informacija koje će pomoći da se zadovolje potrebe za podacima velikih preduzeća koja traže informacije o održivosti od svojih dobavljača;
- pružanju informacija koje će pomoći da se zadovolje potrebe banaka i investitora za podacima, čime se pomaže preduzećima u pristupu njihovog finansiranja;
- poboljšanju upravljanja pitanjima održivosti sa kojima se suočavaju, tj. ekološkim i društvenim izazovima kao što su zagađenje, zdravlje i bezbednost radne snage. Ovo će podržati njihov konkurentski rast i poboljšati njihovu otpornost u kratkom, srednjem i dugoročnom periodu; i
- doprinosu održivijoj i inkluzivnijoj ekonomiji.
Izveštavanje se vrši prema Bazičnom modulu (B1-B11) standarda VSME, koji sadrži osnovne informacije i ključne brojke koje daju pregled performansi održivosti kompanije. Ovaj modul je ciljani pristup za mikro preduzeća i predstavlja minimalni zahtev. Analiza materijalnosti nije potrebna, ali se obelodanjivanja inofrmacija o indikatorima koji su svrstani kroz module od B3-B11 moraju obezbediti kada su primenljiva na specifične okolnosti kompanije. Preporučuje se da čak i mala preduzeća (od 10 do 50 zaposlenih) počnu da izveštavaju prema Bazičnom modulu kako bi se upoznala sa opštim pristupom.
Na ovom linku dat je pregled svih modula prema Bazičnom modulu Standarda VSME ESRS
Disclosure B1 – Basis for Preparation: Reporting standards and options
Disclosure B2 – Practices, Policies and Future Initiatives for Transitioning towards a more Sustainable Economy
B3 – Energy and Greenhouse Gas Emissions
B4 – Pollution of Air, Water, and Soil
B5 – Biodiversity
B6 – Water
B7 – Resource Use, Circular Economy, and Waste Management
B8 – Workforce: General Characteristics
B9 – Workforce: Health and Safety
B10 – Workforce: Remuneration, Bargaining, and Training
B11 – Convictions and Fines for Corruption and Bribery
- Okvir za izradu strategije održivog poslovanja je jedna pojednostavljena struktura
i okvir za definisanje ključnih smernica kroz koje kompanije postavljaju svoje ciljeve održivosti. Ceo set materijala se može preuzeti sa site-a Privredne komore Srbije sa ovog direktnog linka
Inicijativa “Održivi izvoz”
Alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje kao i set pratećih materijala je samo jedan deo aktivnosti koje Privredna komora Srbije u saradnji sa Švajcarskim progmramom za promociju uvoza (SIPPO) sprovodi posredstvom inicijative „Održivi izvoz“. Inicijativa predstavlja važan korak ka održivom razvoju srpske privrede i njenom jačanju na međunarodnoj sceni. Kroz informisanje, edukaciju, podršku i promociju, domaća preduzeća će biti osposobljena da ispune zahteve globalnih tržišta u pogledu održivog poslovanja i ostvare dugoročnu konkurentnu prednost.
Do sada, tokom organizovanja promocija inicijative „Održivi izvoz“ po Regionalnim privrednim komorama, prisustvovalo je oko 200 učesnika u 6 RPK, a dvadesetak kompanija je već koristilo Alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje i pripremilo svoje prve nacrte izveštaja o nefinansijskom poslovanju.
Pored navedenih aktivnosti u okviru inicjative „Održivi izvoz“, kompanije širom Srbije će imati jedinstvenu priliku da steknu neophodna znanja i alate za uspešnu primenu principa održivosti u svom poslovanju i kroz:
- Unapređenje marketinga kompanije kroz promociju održivosti (Sustainability Marketing);
- Ekspertska predavanja o izveštavanju o održivosti i primeni EU regulativa (CSDDD, CSRS, ESRS, EUDR, GSPR);
- Promociju unapređenja prodajnog procesa – uključujući uspostavljanje indikatora i merenje ciljeva prodaje, kao i učešće na B2B platformama;
- Pripremu za učešće na komercijalnim misijama i međunarodnim sajmovima;
- Master class predavanje i radionice sa domaćim i stranim ekspertima – na temu izveštavanja o održivosti;
- Sektorske vodiče o održivom izvozu – sa konkretnim smernicama za održivo poslovanje i izvoz domaćih kompanija;
- Mnoge druge aktivnosti koje će omogućiti domaćim izvoznim kompanijama da unaprede svoje poslovanje, konkurentnost i poziciju na međunarodnim tržištima.
Privrednici širom Srbije pozvani su da se uključe u aktivnosti ovog programa i iskoriste priliku za unapređenje svojih poslovnih procesa u skladu sa održivim praksama koje postaju ključni faktor konkurentnosti na globalnom tržištu.
Tehnička podrška organizaciji i implementaciji inicijative obezbeđena je od strane Švajcarskog programa za promociju izvoza (SIPPO), uz podršku Švajcarskog sekretarijata za ekonomske poslove (SECO).
Autor teksta: Dušanka Kalezić, savetnica predsednika PKS