Na predlog Ministarstva zaštite životne sredine, Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju plana smanjenja ambalažnog otpada za period od 2025. do 2029. godine kojom se utvrđuju nacionalni ciljevi za unapređenje upravljanja komunalnim ambalažnim otpadom u Srbiji u skladu sa principima cirkularne ekonomije.
Vlada Srbije usvojila je 12. marta 2025. godine Uredbu o planu smanjenja ambalažnog otpada za period od 2025. do 2029. godine, kojom se uvodi novi sistem upravljanja otpadom, zasnovan na produženoj odgovornosti proizvođača. Cilj uredbe je smanjenje količine otpada koji završava na deponijama i postizanje evropskih standarda u reciklaži.
Nova Uredba zahteva strože uslove upravljanja ambalažnim otpadom zasnovanim na produženoj odgovornosti proizvođača
Kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije, građanima će biti omogućeno da ambalažni otpad iz domaćinstava odvajaju u posebne posude namenjene reciklaži, čime će se poboljšati efikasnost sistema prikupljanja ambalažnog otpada i reciklaža.
Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović navodi da je cilj sakupljanje, reciklaža i ponovno korišćenje ambalaže i ambalažnog otpada.
“Najvažniji cilj Uredbe je da se građanima omogući da otpadnu ambalažu iz domaćinstva, koja može da se reciklira, odvajaju u posude koje su tome namenjene. Organizacije produžene odgovornosti proizvođača – operateri ambalažnog otpada po Zakonu o ambalaži i ambalažnom otpadu, imaju odgovornost i obavezu da ulažu u sakupljačku infrastrukturu. Uloga ovih operatera je da ulažu u nabavku kanti i kontejnera za odvojeno sakupljanje otpada, da sarađuju sa komunalnim preduzećima i ugostiteljskim objektima, kako bi se ambalažni otpad sakupljao, reciklirao ili koristio za dobijanje energije. Pored njih, Ministarstvo koje vodim je često preko EU fondova i lokalnih samouprava ulagalo u ove akcije i sakupljačku infrastrukturu“, rekla je Vujović.
Prema njenim rečima, ispunjenju ciljeva doprineće i izgradnja reciklažnih centara na regionalnim deponijama širom Srbije, kao i projekti koji podstiču nabavku opreme i odvajanje komunalnog otpada u domaćinstvu.
Vujović je navela da se Uredbom strože propisuju tokovi ambalažnog otpada, kao i da je propisan obavezan procenat sakupljanja ambalaže iz komunalnog otpada, na osnovu ugovora sa komunalnim preduzećem, ugostiteljskim ili malim trgovinskim objektima.
“Već od 2027. godine, propisani su ciljevi po različitim materijalima pa će, primera radi, plastična ambalaža biti podeljena na otpad od polietilena, PET-a od boca za napitke i ostale vrste plastike. Očekujem da će uspostavljanje depozitnog sistema za ambalažu od pića koja su pakovana u PET i metalnu ambalažu, podići nivo sakupljanja. Naš krajnji cilj je da sprečimo da ambalažni otpad završi u životnoj sredini, ali i da smanjimo količine ovog otpada koji završava na deponijama, tako što ćemo propisivanjem novih ciljeva, strožih i viših, uspostaviti efikasan sistem sakupljanja i ponovne upotrebe ambalažnog otpada“, rekla je Vujović.
Uredba je deo šire strategije prilagođavanja Srbije standardima Evropske unije u oblasti zaštite životne sredine, a njeno sprovođenje trebalo bi da doprinese smanjenju količine otpada na deponijama i povećanju stope reciklaže u skladu sa evropskim ciljevima.
Sam tekst Uredbe još nije dostupan javnosti.
Izvor: Ministarstvo zaštite životne sredine